Blog

Co warto wiedzieć o urządzeniach chłodniczych?

Żadna restauracja, bar, pub czy sklep spożywczy nie może istnieć bez podstawowego wyposażenia jakim są urządzenia chłodnicze. Każdy lokal zbiorowego żywienia, musi je posiadać, żeby przechowywane i oferowane produkty były dla potencjalnego klienta bezpieczne. Poszczególne sprzęty wpływają na funkcjonalność i estetykę miejsca, bo oprócz troski o jakość żywności, współczesny design akcentuje również jakość wizualną. Oferuje wiele modeli i stylów, które mogą dopasować się do konkretnego wnętrza i pomóc w zindywidualizowaniu jego charakteru.

Dzisiaj można wybierać spośród kolorowych mebli o nieregularnych bokach, sprawiających wrażenie ciężkości, ale można też postawić na optycznie lekki produkt, w klasycznej białej lub stalowej barwie. Co może wchodzić w skład wyposażenia meblowego? I w jakich warunkach trzeba przechowywać dostępne produkty?

Urządzenia chłodnicze i mroźnicze

Funkcje tych dwóch rodzajów urządzeń trochę się różnią. Inne są również temperatury w jakich pracują. Podstawową i najważniejsza rolą każdego urządzenia chłodniczego jest przechowywanie towaru, który może ulec szybkiemu zepsuciu. Zapobiega temu temperatura od 0°C do +15°C. W przypadku urządzeń mroźniczych chodzi o długotrwałe utrzymanie wartości odżywczych, smaku i zapachu danego produktu. Temperatury przechowywania żywności określa się wtedy na podstawie dwóch grup parametrów: od -14°C do -26°C lub od -18°C do -22°C.

Zadaniem urządzeń chłodniczych i mroźniczych jest też oczywiście kwestia zachowania czystości i eleganckiej prezentacji towaru w części dostępnej publicznie. Mięso, wypieki, sałatki, pizze, zapiekanki czy lody – każdy produkt, który jest na sprzedaż, musi zostać estetycznie zaprezentowany za szybą. W tym właśnie celu wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń, dostępne w naszym sklepie. Są to między innymi:

Szczególną popularnością cieszą się lady kanapkowe lub sałatkowe. Całość konstrukcji wykonywana jest często ze stali nierdzewnej, a największym atutem jest posiadanie wewnętrznego agregatu, który można jednocześnie podłączyć zewnętrznie.

Bardzo dobre rozwiązanie, zalecane szczególnie małym lokalom. Część chłodnicza lub mroźnicza znajduje się pod stołem roboczym (neutralnym jeśli chodzi o poziom temperatury), dzięki czemu zaoszczędzona zostaje konkretna przestrzeń. Niektóre stoły posiadają dużą ilość szuflad i dodatkowe komory.

  • Szafy chłodnicze lub mroźnicze

Podobnie jak w przypadku stołów, szafy oszczędzają miejsce. Są jednak bardziej rozbudowane, służą przechowywaniu większej ilości produktów, dzięki czemu świetnie sprawdzą się np. w dużych restauracjach czy salach weselnych.

Piękną prezentację żywności umożliwiają również nadstawki chłodnicze. Z powodzeniem można je dopasować do warunków lokalu. W naszym sklepie nadstawki są zintegrowane ze stołami – to bardzo praktyczne rozwiązanie.

  • Podstawy chłodnicze

Przydatne przede wszystkim w barach, pubach i klubach. Są bardzo dobrze przystosowane do współpracy z gazowymi i elektrycznymi urządzeniami grzewczymi.

Bemar elektryczny nastawny GN 1/1 bez pokrywy Instanco

Bemar stołowy wykonany ze stali nierdzewnej. Komora w standardzie GN 1/1. Urządzenie przeznaczone jest do utrzymywania odpowiedniej temperatury gorących potraw

Combo grill 7 rolkowy Instanco opis do edycji

combo grill+ nadstawka ze stali nierdzewnej łączenie Podgrzewacz rolkowy to urządzenie gastronomiczne służące do podgrzewania różnego rodzaju parówek, kiełbasek itp.

Dystrybutor talerzy neutralny jezdny

1376,56 szt.
Opis: Prezentowany dozownik talerzy do uniwersalnego urządzenia gastronomicznego, idealny do podawania i podawania talerzy w sposób higieniczny i wygodny. Uruchomienie

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze mebli chłodniczych?

Dopasowywanie mebli chłodniczych do wnętrza swojego lokalu najlepiej przeprowadzić w oparciu o konkretne kryteria:

  • Po pierwsze, warto uwzględnić ilość i rodzaje sprzedawanych artykułów spożywczych wraz z konieczną dla ich przechowywania temperaturą. To podstawowy krok, jeśli nie chcemy narazić nikogo na problemy ze zdrowiem lub stratą finansową. Wiele modeli zostało zaprojektowanych w ten sposób, że nie trzeba sugerować się ich wielkością, ale użytecznością. Czasami w bardzo zwarty sposób, wbudowano wiele komór, drzwi i szuflad – tak, żeby zaoszczędzić przestrzeń Całość, choć wydaje się w tej sytuacji niewielka, może jednak zapewnić dużo miejsca na produkty.
  • Po drugie, wybór modelu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia – im mniejsze wnętrze, tym bardziej warto postawić na rozwiązania ergonomiczne np. stoły chłodnicze lub mroźnicze. Niewielki mebel może wtedy spełniać różne role.
  • Po trzecie, wybór mebla powinien być oczywiście dostosowany także do estetyki pomieszczenia. Im bardziej stawiamy na modny dziś minimalizm dekoracji czy kolorystyki ścian, tym bardziej trzeba skierować się w minimalistyczną estetykę mebli chłodniczych i mroźniczych. Takie zestawienia pomagają osiągnąć spójność i przyjemny efekt wizualny. Takie modele proponujemy w naszym sklepie.
  • Kolejną i ostatnią bardzo ważną kwestią jest uwzględnienie samego sposobu prowadzenia sprzedaży – czy zagwarantowana jest obsługa ze strony pracowników czy dane miejsce przyjmuje jednak charakter samoobsługowy? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie pomoże w rozsądnym i praktycznym dobraniu sprzętu.

Podsumowanie

Wszystkie obiekty handlowe i gastronomiczne powinny być wyposażone w najlepszej jakości urządzenia chłodnicze i mroźnicze. A czym jest najlepsza jakość? O wartości urządzenia świadczą jego możliwości techniczne, użyte materiały, estetyka i integralność jaką mogą osiągnąć we współpracy z innymi urządzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *